Turkey-Armenia Fellowship Scheme is waiting for your applications!

Atelier Muse as one of the hosting organisations in Turkey

The Hrant Dink Foundation, in partnership with Gyumri Youth Initiative Centre, will continue to encourage people-to-people and institutional contacts and exchange of field-specific knowledge between the two neighbouring countries behind the closed border, thanks to the support of the UK Government’s Conflict, Stability and Security Fund.

In 2017-2018, the Turkey-Armenia Fellowship Scheme will offer 10 professionals from Armenia and Turkey the opportunity to live and follow a special programme at a specific Host Organisation in the neighbouring country for four to eight months. The Fellowship Scheme will continue to support the activities in areas where further exchange of expertise and lasting cooperation is much needed, such as academia, research centers, civil society, entrepreneurship, media and communication, culture and arts, architecture and design, culinary, translation and interpreting/language-learning, law, healthcare and medicine.

In 2017-2018, 37 organisations from Turkey and 33 organisations from Armenia are ready to act as Host Organisations for fellows from the neighbouring country. Individuals are also invited to propose their own project ideas, other than the fellowship opportunities offered by the listed Host Organisations.

List of Host Organisations from Armenia

List of Host Organisations from Turkey

Detailed info on Hrand Dink Foundation web site

Atelier Muse is accepted to Nantes Creative Generations 2017

(For Eng scroll down)

2013 yılından bu yana Fransa’nın Nantes kentinde düzenlenen Yaratıcı Nesiller Forumu’na, bu yıl Müge Olacak’ın liderliğinde genç bir kadroya sahip olan Atelier Muse, “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” (Role of Arts and Cultural Entrepreneurship on Social Reflections) projesiyle katılıyor.

Good ideas need a voice” vizyonuyla düzenlenen Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu, 2013 yılından bu yana 18-30 yaş arası genç yetişkinlerin yenilikçi ve sosyal projeleriyle Nantes ve Avrupa genelinde paylaşımına alan açan bir platform. Forumun 2017’den sosyal sanat girişimi Atelier Muse’un Türkiye’de bir ilk olan “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü, 150’den fazla proje arasından seçilmiş 20’si Nantes dışından 30 projenin sahipleri 25-28 Ekim tarihleri arasında Nantes’da bir araya gelerek 4 gün boyunca gerçekleşecek yaratıcılık üzerine tasarlanmış workshoplarda, kültürel organizasyonlar ve Nantes gezisiyle güçlü bağlar kurarak daha geniş bir sosyal çevrenin bir parçası olacaklar. Bu yıl, Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü programı ile kabul edildiği, “Living Together / Birlikte Yaşamak” teması çerçevesinde hazırlanan proje sunumlarıyla gerçekleşecek olan forumda iç içe geçmiş bir kültürel atmosferde, yurttaşların birlikte yaşayabilme heveslerini güçlendirme düşüncesine vurgu yapılıyor.

“Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” programı, Impact Hub İstanbul ev sahipliğinde, kültür-sanat alanındaki çalışmaların sosyal girişimcilik çerçevesinde sosyal fayda yaratan örneklerini paylaşmak, bu alandaki çalışmaların görünürlüğünü ve iş birliklerini geliştirmelerini sağlamak ve Türkiye’de henüz olmayan bu alana dair farkındalık geliştirmeyi amaçlayan bir performatif etkinlikler serisi olarak yürütülmektedir. Program, Atelier Muse’un kültür-sanat alanındaki yerel ve küresel ağının yanı sıra Impact Hub’ın dünya üzerinde 80’den fazla şehirde bir araya getirdiği sosyal etki odaklı girişimci ağından da beslenmektedir. Program kapsamında Nisan ayından bu yana Music of Armenia kurucusu Hasmik Movsisian ve duduk sanatçısı Özcan Gül’ü ağırlayan Atelier Muse ekibi sonrasında MAVIBLAU dergisi ekibini ve katılımcılarını, Alman ve Türk kültürünün hibrit olduğu bir toplum üzerine konuşmak için bir araya getirdi.

25 Ekim’de kapılarını farklı kültürlerden ilham almış gençlere açacak olan Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu’na katılmaya hak kazanan projelerden birine sahip olan Atelier Muse, 28 Ekime kadar 4 gün boyunca Fransa ve Avrupa genelinde Türkiye’de biricik olan “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” adlı projeyi tüm Avrupa’yla tanıştıracak.


The 9th edition of the NCG Forum will be held on 25-28 October in Nantes.

30 innovative projects including Atelier Muse with “Role of Arts and Cultural Entrepreneurship on Social Reflections” designed to strengthen the notion of “living together”, of citizenship, will be presented.

During 4 days, the 60 participants will take part in plenary sessions, workshops on creativity – setting up of European projects, cultural evenings and visits of Nantes.

Program :

> Plenary sessions, to present projects to other participants, take part in discussions and public radio shows
> Workshops, to discuss specific themes in small groups and gain skills in setting up projects, in particular cross-border projects (methods, funding, communications tools, etc.).
> Informal and cultural time, city visits, in order to strengthen relations

They will also meet the winners of the 2016-2017 Cooperation Award and young participants involved in NCG on Tour 2017.

SELECTED PROJECTS TO THE 2017 NCG FORUM

EUROPE

 • A book of proposals for political and social awareness of youths – Greece – Kitros
 • Amigos for Children – Hungary – Veszprém
 • Cardiff Youth Initiative – UK – Cardiff
 • DISCO STEW truck – Armenia – Yerevan
 • Enter the Void – Germany – Berlin
 • Fairbnb – Italy – Rome
 • Foodsharing Katowice – Poland – Katowice
 • Let’s Do It Greece – Greece – Athens
 • Losing the Threat: Knitting in Time – Italy – Naples
 • Multiculturalism and women empowerment through dance and theatre – Belarus – Minsk
 • My Art Deserves A Home – Ireland – Dublin
 • NOUA – Ukraine – Lviv
 • Precious Plastis Ukraine – Ukraine – Odessa
 • Refugees Welcome Romania – Romania – Bucharest
 • Ride a bike to promote your Start-UP – Albania – Tirana
 • Role of Art and Culture Entrepreneurship on Social Reflections – Turkey – Istanbul
 • See your options and get to know profession – Latvia – Riga
 • Solidarity sandwich – Croatia – Rijeka
 • The Festival of Diversity – Montenegro – Podgorica
 • Walking Encyclopedia – Georgia – Tbilisi
 • Work of Man (WOman) – Turkey – Izmir

NANTES METROPOLE

 • Danza Nantes – Nantes
 • The Nomadic Expressions Caravan – Nantes
 • Battle Russian Roulette – Nantes
 • Rom Room – St Sébastien sur loire
 • The Dorade Lab’ – Nantes
 • Globeteller – Nantes
 • The Aparthé – Rezé
 • Silvertrace – Nantes
 • Intercultur’help – Nantes

Kültür Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü – MAVIBLAU

Sevdiğimiz ve heyecan duyduğumuz şeyleri başkalarıyla paylaşmak, bu sevgi ve heyecanın onlarla birlikte büyümesini görmek gerçekten çok güzel bir şey. 8 Haziran günü biz de çok sevdiğimiz ve her işine heyecanla koştuğumuz bir şeyi, MAVIBLAU’u paylaşma fırsatı bulduk.

Kültür, sanat ve bilgiyi enstrüman olarak kullanan sosyal girişimcilik alanındaki değerleri tanıtmayı ve bu değerlere yönelik farkındalığı arttırmayı amaçlayan Atelier Muse, geçtiğimiz aylarda Impact Hub İstanbul ile birlikte Role of Arts and Culture Entrepreneurship on Social Reflections (Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü) adlı program kapsamında MAVIBLAU’u ağırladı.

Atelier Muse ve Impact Hub İstanbul’un ortak çalışması olan ‘Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü’ programı çerçevesinde, Levent’teki mütevazı bir sokakta bir event-workshop ve ortak çalışma alanı sunan Impact Hub İstanbul’un HUBGROUND’unda MAVIBLAU’un başlangıcını, geçmişte düzenlediği ve hala devam ettiği faaliyetleri, MAVIBLAU’un varoluş nedenlerini paylaştık.

Türkçe, Almanca ve İngilizce konuşan otuz civarında katılımcıya MAVIBLAU’un ilk gününden bugüne kadar geçirdiği süreci, kültür, sanat ve insanı merkez alarak Türk-Alman ilişkilerinin günümüzdeki durumunu insanlarla paylaşan genç ve dinamik ekibimizin MAVIBLAU takipçilerine neleri nasıl sunduklarını anlattık. Birincisi geçtiğimiz yıl İstanbul’da ve ikincisi bu sene, geçtiğimiz ay Köln’de gerçekleşen MAVIBLAU etkinliği İstanbuLyrik’in atmosferi, orada yaşananlar, söylenenler-çalınanlar ve çekilen halaylar buradaki katılımcılarla paylaşıldı. Çok uluslu bir dergi olduğumuzdan, uluslar arası bir Skype görüşmesi ile Marie Hartlieb’e bağlanıldı; online derginin Almanya’daki faaliyetleri anlatıldı ve katılımcıların Almanya’daki kültür-sanat çalışmaları, Almanya’da aktif olan Türk sanatçılar ve iki ülkedeki kültürel ve sanatsal faaliyetler arasındaki farklar hakkındaki soruları yanıtlandı. Hazırladığımız bir Türk-Alman Etkileşimleri Quiz’i ile tanıtım ve bilgilendirmenin dışında, katılımcılar için eğlenceli ve interaktif bir bölüm de sunuldu. Dergimizin edebiyatçı-yazarlarından birinin ‘Buben’ (Sabiler) adlı kısa hikayesi yazıldığı orijinal dilde (Almanca) bizzat yazarı (Neslihan Yakut) tarafından okundu ve projektör ekranından hikayenin Türkçe tercümesi tüm katılımcılarla paylaşıldı. Etkinliğin sonlarında memnuniyeti yüzünden okunan katılımcıların soruları yanıtlandı, sohbetler edildi ve Impact Hub İstanbul’un yenilikçi mekanında yeni dostluklar kuruldu.

Emeği geçen arkadaşlarımız: Atelier MuseImpact Hub İstanbul ve MAVIBLAU ekibinden Tuğba YalçınkayaMarie Hartlieb, Derya Reinalda, Neslihan Yakut, Navid LinnemannYavuz Selim Altındal.

Fotoğraflar: Impact Hub

Yazı kaynağı: MAVIBLAU

Sivil Düşün EU Program, Civil Society Forum, “Duyuyorum / Hearing” Interactive Sound Installation and Talk by Müge Olacak

Müge Olacak will be take place with her Interactive Sound Installation, “Duyuyorum / Hearing” and artist talk at the Sivil Düşün EU Programme, Civil Society Forum in Ankara.

“Duyuyorum / Hearing” reflects the worldwide situation from Turkey’s perspective as in today’s world invisible walls disappear where visible walls are built for the same reason. The installation predicated on creating a free-base for the society which is forced to stay voiceless in despite of the freedom of expression. The project aims to make individuals listen –hear- each other instead of being suspicious of even closest people in their lives.

Sivil Düşün EU Programme was launched by the Delegation of the European Union to Turkey to support civil society, and strengthen the structures and values of participatory democracy. Through its various supports, communication channels, and events, Sivil Düşün supports active individuals and civil society organisations. Sivil Düşün’s 1st Civil Society Forum brings together activists and civil society organisations across Turkey, Europe and ENPI countries for sharing their experience on creative and innovative approaches in rights-based work. Through a participatory approach, guests will have a chance to experience rst-hand some inspiring examples illuminating a world that is now dened by constant change, anxiety, as well as dynamism.

“Duyuyorum / Hearing” Interactive Sound Installation by Müge Olacak at Pride Week Exhibition

“Duyuyorum / Hearing” Interactive Sound Installation by Müge Olacak is selected to be exhibited in Istanbul LGBTI+ Pride Week Exhibiton – “Geography”at Galeri BU Art Gallery.

“Duyuyorum / Hearing” reflects a worldwide situation from Turkey’s perspective as in today’s world invisible walls disappear where visible walls are built for the same reason. The installation predicated on creating a free-base for the society which is forced to stay voiceless in despite of the freedom of expression. The project aims to make individuals listen –hear- each other instead of being suspicious of even closest people in their lives.

 

The Role of Art & Culture Entrepreneurship on Social Reflections – MAVIBLAU

Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü (Role of Arts and Culture Entrepreneurship on Social Reflections) programı, Atelier Muse ve Impact Hub işbirliğinde 8 Haziran Perşembe günü MAVİBLAU Dergisi’yle gerçekleştirilecek bir söyleşi ile devam ediyor.

Program, kültür-sanat alanındaki çalışmaların sosyal girişimcilik çerçevesinde fayda yaratan örneklerini paylaşmak, bu alandaki çalışmaların görünürlüğünü artırmak ve iş birliklerini geliştirmelerini amaçlamaktadır.

Etkinlik kapsamında, MAVIBLAU ekibinden Tuğba Yalçınkaya (kurucu) , Navid Linnemann (yazar) ve Neslihan Yakut (öykü yazarı) katılımcılar ile bir söyleşi çemberinde tanışıyor. MAVIBLAU’nun ulus aşırı yapısını destekleyecek şekilde Almanya’da yaşayan kuruculardan Marie Hartlieb de etkinliğin bir kısmına video bağlantısıyla katılımcılarla birlikte iki kültürün birbirine değdiği noktaları dinleyenlerle paylaşıyor.

Etkinliğe Eventbrite üzerinden kayıt yapabilirsiniz: https://goo.gl/RUHzdb

Facebook etkinlik linki


Die Eventserie “Role of Arts and Culture Entrepreneurship on Social Reflections”, die das Atelier Muse gemeinsam mit Impact organisiert, geht weiter mit dem Türkisch-Deutschen Online Kültür Magazin MAVIBLAU im Impact Hub, am Donnerstag, den 8. Juni.

Das Programm macht sichtbar und schafft ein Bewusstsein für dieses Gebiet, das es so in der Türkei noch nicht gibt. Uns ist es wichtig, künstlerische und kulturelle Arbeiten, die im Rahmen von Social Entrepreneurship geschaffen werden, zu teilen.

Dieses Event strebt an, die Möglichkeiten aufzuzeigen, wie gute Beziehungen und Freundschaften zwischen der deutschen und türkischen Gesellschaft geschaffen werden können. In dieser Veranstaltung wird Tuğba Yalçınkaya, Co-Founderin des Online Kültür Magazins MAVIBLAU zusammen mit weiteren Autor*innen von der Geschichte der Plattform erzählen. Eine von ihnen, Neslihan Yakut, wird eine Kurzgeschichte über deutsch-türkisches Leben präsentieren. Das Event wird begleitet mit einem witzigen Quiz und multimedialem Material. Und da MAVIBLAU eine transkulturelle Plattform ist, die von Istanbul und Berlin aus organisiert wird, wird es eine Liveschaltung zum Berliner Team geben.

Ihr seid herzlich eingeladen vorbeizuschauen und mit uns zu erkunden, wie die Kunst eine Brücke zwischen verschiedenen Generationen, Ländern und Menschen mit unterschiedlichen kulturellen Hintergründen sein kann.

YU by Gizem Aksu, Performance at SALT Galata

How do visceral organs, often unnoticed during the rush of daily routine, relate with each other and life? What form of knowledge guides the individual tissue, space, and rhythm of these organs? Developed on the definition of “organic wisdom,” Gizem Aksu’s cinematographic performance “YU” (2016) invites the viewers to sense and perceive the body while questioning its socio-cultural and linguistic attributions.

Organized in collaboration with SALT and Atelier Muse, the performance is without dialogue and only suitable for people aged 18 or older. Free admission. Participation is limited to 60 people and reservations are not accepted. The doors will remain closed after commencement in order not to disturb the performance.

Gizem Aksu is a dancer, choreographer and instructor pursuing her studies on Proficiency in Art at Mimar Sinan Fine Arts University State Conservatory. While her articles and interviews are published by “Mimesis Dergi”, she continues her “Organic Wisdom” workshops.

Accepted for the Travel Grant of Hrant Dink Foundation

Müge Olacak, Founding Director of Atelier Muse, awarded with The Turkey-Armenia Travel Grant of Beyond Borders Program by Hrant Dink Foundation.

“The Hrant Dink Foundation launches the Turkey-Armenia Travel Grant with a view to increase direct contacts and to promote cooperation between the peoples of the two neighbouring countries.

The Hrant Dink Foundation awarded 210 individuals from Armenia and Turkey to travel to the neighbouring country between April 2014 and May 2015 thanks to the European Union funding. Between July 2015 and September 2015, Turkey-Armenia Travel Grant supported the travels of 26 individuals with the joint financial assistance of the British Embassy Ankara and the British Embassy Yerevan.

Turkey-Armenia Travel Grant was designed as a pool to encourage non-profit civic initiatives and individuals including youth, university students, university clubs, civil society organisations, professional organisations, local youth initiatives, high school students and teachers, academics and researchers, journalists, sports clubs, businesses and local authorities, to travel to the neighbouring country for specific goals. Through the Travel Grant, the Foundation aims to contribute to joint initiatives between the two countries in various thematic fields such as youth and volunteering, human rights and democracy, education, environment, history, culture and arts, development, sports, regional cooperation and European integration.” – Beyond Borders, Travel Grant by Hrant Dink Foundation

OPEN CALL: Find Your Calling Istanbul; Atelier Muse Artist Residency

APPLICATIONS ARE OPEN!

FIND YOUR CALLING ISTANBUL

Atelier Muse Residency Program is the realisation of a lifelong dream to add value to life by coming together, exchanging our unique knowledge and creativity with curiosity. As a research, production and community initiative to expand horizons with art, this year Atelier Muse invites artists to host and connect their muses in the queen of the cities Istanbul while in the biggest transformational times of turkey and the whole world as well. Artists are encouraged to be a part of this transformation with their creative, curious and conscious ways of thinking. Looking at saint Istanbul where East and West unite from artists’ points of view would be not only a valuable investment for the future of art but also the considerable step to inspire and carry this enthusiasm within societies through art.

Now, application is open for Fall 2017. Scroll down for more.

Disciplines: Performance, Dance, Writing, Community, Film & Video, Installation, Photography, Media Arts, Other (Please specify in your application).

DEADLINE: 20 Jun, 2017

DURATION: 2 weeks to 3 months

TIMING 1 August – 30 November 2017

PROGRAM INCLUDES

-Studio space with technical equipments (sound&light)
-Accommodation
-Teaching and attending resident artist workshops
-Performance showing, exhibition organisation
-Publicity
-Networking events with local arts community
-Artist assistance

RESIDENCY EXPECTATIONS

-Regular, active, and productive use of the studio space during the residency period.
-A public presentation as a publication, performance piece, workshop, film etc.
-Monthly blog posts documenting their residency. For participants who will reside less than a month, at least one blog post is expected.

PROGRAM FEE: $290/week | 3 Months: $2,300

APPLY

Send your application with necessary documents via e-mail to

hello@ateliermuse.org

A full application includes the following:

-Completed application form. Find and fill on the link:https://goo.gl/0Omx1V
-Resume / CV
-Documentation of recent work (4-10 photos and 1-3 videos)

**Artist collaboratives should apply together by submitting ONE application per group, specifying the number of individuals on the application form.

Please note that all applications and work samples must be submitted in, or translated to, either Turkish or English.

Role of Music Entrepreneurship on Social Reflections

Impact Hub and Atelier Muse hosted Hasmik Movsisian, the founder of Music of Armenia and Özcan Gül, Istanbul based Duduk player, at Impact Hub on Wednesday, April 19. This performative talk enabled participants to explore more on how art and music can create a bridge between generations, countries and people of different backgrounds for peace and unity.

Music of Armenia

Music of Armenia has come a long way since its modest beginnings – building an international reputation for promotion of outstanding Armenian music and talent, it plays a central role in the preservation and development of Armenian music.

Celebrating the beauty of music and its limitless power, Music of Armenia brings together people from all corners of the world, it delivers innovative projects, which inspire, motivate and more importantly leave lasting benefits for all involved.

Hasmik Movsisian

As the Founder and the Executive Director of Music of Armenia, Hasmik Movsisian has been specialising in the promotion of Armenian music and talent for over 8 years. Having recently moved from London to Yerevan, Hasmik is shaping and developing the music industry in Armenia by introducing innovative ap proaches to traditional music and conservative methods. With a strong management and marketing background in the music industry on an international level, Hasmik is committed to putting Armenia on the map as one of the world’s music capitals.

Özcan Gül
Özcan graduated from ITU Conservatory of Turkish Music in 2003. After meeting Suren Asaduryan in 2001, Özcan discovered a deep interest in Duduk, which he continues to explore in his music and performances.