Turkey-Armenia Fellowship Scheme is waiting for your applications!

Atelier Muse as one of the hosting organisations in Turkey

The Hrant Dink Foundation, in partnership with Gyumri Youth Initiative Centre, will continue to encourage people-to-people and institutional contacts and exchange of field-specific knowledge between the two neighbouring countries behind the closed border, thanks to the support of the UK Government’s Conflict, Stability and Security Fund.

In 2017-2018, the Turkey-Armenia Fellowship Scheme will offer 10 professionals from Armenia and Turkey the opportunity to live and follow a special programme at a specific Host Organisation in the neighbouring country for four to eight months. The Fellowship Scheme will continue to support the activities in areas where further exchange of expertise and lasting cooperation is much needed, such as academia, research centers, civil society, entrepreneurship, media and communication, culture and arts, architecture and design, culinary, translation and interpreting/language-learning, law, healthcare and medicine.

In 2017-2018, 37 organisations from Turkey and 33 organisations from Armenia are ready to act as Host Organisations for fellows from the neighbouring country. Individuals are also invited to propose their own project ideas, other than the fellowship opportunities offered by the listed Host Organisations.

List of Host Organisations from Armenia

List of Host Organisations from Turkey

Detailed info on Hrand Dink Foundation web site

Atelier Muse is accepted to Nantes Creative Generations 2017

(For Eng scroll down)

2013 yılından bu yana Fransa’nın Nantes kentinde düzenlenen Yaratıcı Nesiller Forumu’na, bu yıl Müge Olacak’ın liderliğinde genç bir kadroya sahip olan Atelier Muse, “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” (Role of Arts and Cultural Entrepreneurship on Social Reflections) projesiyle katılıyor.

Good ideas need a voice” vizyonuyla düzenlenen Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu, 2013 yılından bu yana 18-30 yaş arası genç yetişkinlerin yenilikçi ve sosyal projeleriyle Nantes ve Avrupa genelinde paylaşımına alan açan bir platform. Forumun 2017’den sosyal sanat girişimi Atelier Muse’un Türkiye’de bir ilk olan “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü, 150’den fazla proje arasından seçilmiş 20’si Nantes dışından 30 projenin sahipleri 25-28 Ekim tarihleri arasında Nantes’da bir araya gelerek 4 gün boyunca gerçekleşecek yaratıcılık üzerine tasarlanmış workshoplarda, kültürel organizasyonlar ve Nantes gezisiyle güçlü bağlar kurarak daha geniş bir sosyal çevrenin bir parçası olacaklar. Bu yıl, Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü programı ile kabul edildiği, “Living Together / Birlikte Yaşamak” teması çerçevesinde hazırlanan proje sunumlarıyla gerçekleşecek olan forumda iç içe geçmiş bir kültürel atmosferde, yurttaşların birlikte yaşayabilme heveslerini güçlendirme düşüncesine vurgu yapılıyor.

“Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” programı, Impact Hub İstanbul ev sahipliğinde, kültür-sanat alanındaki çalışmaların sosyal girişimcilik çerçevesinde sosyal fayda yaratan örneklerini paylaşmak, bu alandaki çalışmaların görünürlüğünü ve iş birliklerini geliştirmelerini sağlamak ve Türkiye’de henüz olmayan bu alana dair farkındalık geliştirmeyi amaçlayan bir performatif etkinlikler serisi olarak yürütülmektedir. Program, Atelier Muse’un kültür-sanat alanındaki yerel ve küresel ağının yanı sıra Impact Hub’ın dünya üzerinde 80’den fazla şehirde bir araya getirdiği sosyal etki odaklı girişimci ağından da beslenmektedir. Program kapsamında Nisan ayından bu yana Music of Armenia kurucusu Hasmik Movsisian ve duduk sanatçısı Özcan Gül’ü ağırlayan Atelier Muse ekibi sonrasında MAVIBLAU dergisi ekibini ve katılımcılarını, Alman ve Türk kültürünün hibrit olduğu bir toplum üzerine konuşmak için bir araya getirdi.

25 Ekim’de kapılarını farklı kültürlerden ilham almış gençlere açacak olan Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu’na katılmaya hak kazanan projelerden birine sahip olan Atelier Muse, 28 Ekime kadar 4 gün boyunca Fransa ve Avrupa genelinde Türkiye’de biricik olan “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” adlı projeyi tüm Avrupa’yla tanıştıracak.


The 9th edition of the NCG Forum will be held on 25-28 October in Nantes.

30 innovative projects including Atelier Muse with “Role of Arts and Cultural Entrepreneurship on Social Reflections” designed to strengthen the notion of “living together”, of citizenship, will be presented.

During 4 days, the 60 participants will take part in plenary sessions, workshops on creativity – setting up of European projects, cultural evenings and visits of Nantes.

Program :

> Plenary sessions, to present projects to other participants, take part in discussions and public radio shows
> Workshops, to discuss specific themes in small groups and gain skills in setting up projects, in particular cross-border projects (methods, funding, communications tools, etc.).
> Informal and cultural time, city visits, in order to strengthen relations

They will also meet the winners of the 2016-2017 Cooperation Award and young participants involved in NCG on Tour 2017.

SELECTED PROJECTS TO THE 2017 NCG FORUM

EUROPE

 • A book of proposals for political and social awareness of youths – Greece – Kitros
 • Amigos for Children – Hungary – Veszprém
 • Cardiff Youth Initiative – UK – Cardiff
 • DISCO STEW truck – Armenia – Yerevan
 • Enter the Void – Germany – Berlin
 • Fairbnb – Italy – Rome
 • Foodsharing Katowice – Poland – Katowice
 • Let’s Do It Greece – Greece – Athens
 • Losing the Threat: Knitting in Time – Italy – Naples
 • Multiculturalism and women empowerment through dance and theatre – Belarus – Minsk
 • My Art Deserves A Home – Ireland – Dublin
 • NOUA – Ukraine – Lviv
 • Precious Plastis Ukraine – Ukraine – Odessa
 • Refugees Welcome Romania – Romania – Bucharest
 • Ride a bike to promote your Start-UP – Albania – Tirana
 • Role of Art and Culture Entrepreneurship on Social Reflections – Turkey – Istanbul
 • See your options and get to know profession – Latvia – Riga
 • Solidarity sandwich – Croatia – Rijeka
 • The Festival of Diversity – Montenegro – Podgorica
 • Walking Encyclopedia – Georgia – Tbilisi
 • Work of Man (WOman) – Turkey – Izmir

NANTES METROPOLE

 • Danza Nantes – Nantes
 • The Nomadic Expressions Caravan – Nantes
 • Battle Russian Roulette – Nantes
 • Rom Room – St Sébastien sur loire
 • The Dorade Lab’ – Nantes
 • Globeteller – Nantes
 • The Aparthé – Rezé
 • Silvertrace – Nantes
 • Intercultur’help – Nantes

Kültür Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü – MAVIBLAU

Sevdiğimiz ve heyecan duyduğumuz şeyleri başkalarıyla paylaşmak, bu sevgi ve heyecanın onlarla birlikte büyümesini görmek gerçekten çok güzel bir şey. 8 Haziran günü biz de çok sevdiğimiz ve her işine heyecanla koştuğumuz bir şeyi, MAVIBLAU’u paylaşma fırsatı bulduk.

Kültür, sanat ve bilgiyi enstrüman olarak kullanan sosyal girişimcilik alanındaki değerleri tanıtmayı ve bu değerlere yönelik farkındalığı arttırmayı amaçlayan Atelier Muse, geçtiğimiz aylarda Impact Hub İstanbul ile birlikte Role of Arts and Culture Entrepreneurship on Social Reflections (Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü) adlı program kapsamında MAVIBLAU’u ağırladı.

Atelier Muse ve Impact Hub İstanbul’un ortak çalışması olan ‘Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü’ programı çerçevesinde, Levent’teki mütevazı bir sokakta bir event-workshop ve ortak çalışma alanı sunan Impact Hub İstanbul’un HUBGROUND’unda MAVIBLAU’un başlangıcını, geçmişte düzenlediği ve hala devam ettiği faaliyetleri, MAVIBLAU’un varoluş nedenlerini paylaştık.

Türkçe, Almanca ve İngilizce konuşan otuz civarında katılımcıya MAVIBLAU’un ilk gününden bugüne kadar geçirdiği süreci, kültür, sanat ve insanı merkez alarak Türk-Alman ilişkilerinin günümüzdeki durumunu insanlarla paylaşan genç ve dinamik ekibimizin MAVIBLAU takipçilerine neleri nasıl sunduklarını anlattık. Birincisi geçtiğimiz yıl İstanbul’da ve ikincisi bu sene, geçtiğimiz ay Köln’de gerçekleşen MAVIBLAU etkinliği İstanbuLyrik’in atmosferi, orada yaşananlar, söylenenler-çalınanlar ve çekilen halaylar buradaki katılımcılarla paylaşıldı. Çok uluslu bir dergi olduğumuzdan, uluslar arası bir Skype görüşmesi ile Marie Hartlieb’e bağlanıldı; online derginin Almanya’daki faaliyetleri anlatıldı ve katılımcıların Almanya’daki kültür-sanat çalışmaları, Almanya’da aktif olan Türk sanatçılar ve iki ülkedeki kültürel ve sanatsal faaliyetler arasındaki farklar hakkındaki soruları yanıtlandı. Hazırladığımız bir Türk-Alman Etkileşimleri Quiz’i ile tanıtım ve bilgilendirmenin dışında, katılımcılar için eğlenceli ve interaktif bir bölüm de sunuldu. Dergimizin edebiyatçı-yazarlarından birinin ‘Buben’ (Sabiler) adlı kısa hikayesi yazıldığı orijinal dilde (Almanca) bizzat yazarı (Neslihan Yakut) tarafından okundu ve projektör ekranından hikayenin Türkçe tercümesi tüm katılımcılarla paylaşıldı. Etkinliğin sonlarında memnuniyeti yüzünden okunan katılımcıların soruları yanıtlandı, sohbetler edildi ve Impact Hub İstanbul’un yenilikçi mekanında yeni dostluklar kuruldu.

Emeği geçen arkadaşlarımız: Atelier MuseImpact Hub İstanbul ve MAVIBLAU ekibinden Tuğba YalçınkayaMarie Hartlieb, Derya Reinalda, Neslihan Yakut, Navid LinnemannYavuz Selim Altındal.

Fotoğraflar: Impact Hub

Yazı kaynağı: MAVIBLAU

Sivil Düşün EU Program, Civil Society Forum, “Duyuyorum / Hearing” Interactive Sound Installation and Talk by Müge Olacak

Müge Olacak will be take place with her Interactive Sound Installation, “Duyuyorum / Hearing” and artist talk at the Sivil Düşün EU Programme, Civil Society Forum in Ankara.

“Duyuyorum / Hearing” reflects the worldwide situation from Turkey’s perspective as in today’s world invisible walls disappear where visible walls are built for the same reason. The installation predicated on creating a free-base for the society which is forced to stay voiceless in despite of the freedom of expression. The project aims to make individuals listen –hear- each other instead of being suspicious of even closest people in their lives.

Sivil Düşün EU Programme was launched by the Delegation of the European Union to Turkey to support civil society, and strengthen the structures and values of participatory democracy. Through its various supports, communication channels, and events, Sivil Düşün supports active individuals and civil society organisations. Sivil Düşün’s 1st Civil Society Forum brings together activists and civil society organisations across Turkey, Europe and ENPI countries for sharing their experience on creative and innovative approaches in rights-based work. Through a participatory approach, guests will have a chance to experience rst-hand some inspiring examples illuminating a world that is now dened by constant change, anxiety, as well as dynamism.

Accepted for the Travel Grant of Hrant Dink Foundation

Müge Olacak, Founding Director of Atelier Muse, awarded with The Turkey-Armenia Travel Grant of Beyond Borders Program by Hrant Dink Foundation.

“The Hrant Dink Foundation launches the Turkey-Armenia Travel Grant with a view to increase direct contacts and to promote cooperation between the peoples of the two neighbouring countries.

The Hrant Dink Foundation awarded 210 individuals from Armenia and Turkey to travel to the neighbouring country between April 2014 and May 2015 thanks to the European Union funding. Between July 2015 and September 2015, Turkey-Armenia Travel Grant supported the travels of 26 individuals with the joint financial assistance of the British Embassy Ankara and the British Embassy Yerevan.

Turkey-Armenia Travel Grant was designed as a pool to encourage non-profit civic initiatives and individuals including youth, university students, university clubs, civil society organisations, professional organisations, local youth initiatives, high school students and teachers, academics and researchers, journalists, sports clubs, businesses and local authorities, to travel to the neighbouring country for specific goals. Through the Travel Grant, the Foundation aims to contribute to joint initiatives between the two countries in various thematic fields such as youth and volunteering, human rights and democracy, education, environment, history, culture and arts, development, sports, regional cooperation and European integration.” – Beyond Borders, Travel Grant by Hrant Dink Foundation