Butoh Dansı Atölyeleri Başlıyor

Kazuo Ohno’nun kurucusu olduğu Japon modern dansı Butoh, Müge Olacak’ın sanat felsefesinin ve üretimlerinin temel yapıtaşlarından.

“Butoh, yaşam ve ölümün ilkel karanlığını, sinir bozucu bir fiziksel tiyatro şeklinde tasvir ederken dramatik, kulak tırmalayıcı ve hatta tahrik edici şuh kahkahaları da içeren bir dans.” – Müge Olacak, Gaia Dergi, 2016

Zıtlıkları içinde barındıran, farklı estetik olasılıkları tüm açıklığıyla içine alan ve her an her durumun içine yerleşerek bu her küçük hareketin değerini bilir Butoh. Yok gibi görünende var olmayı gösterir… Butoh, herkesin dans debileceğini ve her formun güzel olduğunu savunur.

Müge Olacak, kendi üretimlerinde Butoh’dan mutlaka esinlenmekle beraber bu alanda Türkiye ve Polonya’da gösteriler, projeler yapmış, bu alandaki dansçıları ağırlamış ve eğitimler vermiştir. Çalıştığı bazı sanatçılar Tetsuro Fukuhara, İida Shigemi, Gonzalo Catalinas Callego ve İrem Çalıkuşu’dur.

Atölyesi kapsamında Butoh dansına dair temel bazı teorik bilgiler paylaşılacak ve akabinde deneyimle keşfetmeye alan açmak niyetiyle Butoh’ya dair doğaçlama çalışmaları yapılacaktır.

***ZAMAN & YER***

18 Ocak ve 29 Şubat, Cumartesi
12:00 – 15:00

yer:jüpiter (Halep Pasajı, Beyoğlu)

***KATILIM***

Atölye ücreti: 240TL
Katılım 8 kişi ile sınırlıdır.

Kayıt için hello(at)ateliermuse.org adresine email atabilirsiniz. Kaydınızın tamamlanması için atölye ücreti ödemesinin tamamının en geç 16 Ocak’ta yapılması gerekmektedir. Ödeme iadesi yapılmaz.

***ATÖLYE YÜRÜTÜCÜSÜ***

MÜGE OLACAK

Müge Olacak, Atelier Muse Kurucu Direktörü, danışman, kültür-sanat yöneticisi ve sanatçı olarak çalışmakta, İstanbul’da yaşamaktadır. Müge, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu (’08) olup çeşitli çokuluslu şirketlerde stratejik pazarlama ve iş geliştirme alanlarında deneyim kazanmıştır. Türkiye’de başladığı dans eğitimine devam etmek üzere bir dönem Polonya’da yaşamıştır (2015-16). 2012’den bu yana çağdaş dans ve performans alanında aktif varlık göstermekte, özellikle kadın, ifade özgürlüğü, tabular, kişisel ve sosyal ilişkiler temalarıyla çalışmakta ve disiplinlerarası üretimler ve projeler gerçekleştirmektedir. SzurSure Performans Grubu’nun (Polonya) kurucularındandır.

Çalışmalarıyla Institut für Auslandsbeziehungen (ifa), HAU Hebbel-am-Ufer Berlin, Hrant Dink Vakfı, Nantes Creative Generations, Avrupa Kültür Vakfı, KOSGEB tarafından burs, teşvikler kazanmış, Atelier Muse’e NCG İşbirliği Ödülü’nü (’17) getirmiştir. Ağırlıklı dans ve sanat üzerine olan yazıları, Gaia Dergi, BÜMED Dergi, Dans Yazım, Theater Research International (Cambridge University Press, UK) ve Jukebox Today’de (Atelier Muse) yayınlanmıştır.

Müge Olacak, hayata katkı sağlamak heyecanıyla, kişisel olarak iş yönetimi ve Atelier Muse’de kültür sanat alanında çalışmalarına devam etmektedir. www.mugeolacak.com