PRÖMİYER: Heads / Tails

ÇAĞDAŞ DANS ARAŞTıRMALARı, SUNUM PERFORMANSLAR SERİSİ

#2 – Heads/Tails, 2019

Evrimsel algoritma kullanımıyla Merce Cunningham’ın rastlantısal koreografi metoduna dair bir sunum performans

*Merce Cunningham’ın 100. doğum yılına ithafen

Sanatçılar Şima Uyar ve Ezgi Türker, Atelier Muse iş birliği ile dünya çağdaş dans tarihinin önemli figürlerine dair bilginin yaygınlaştırılması amacıyla ‘Çağdaş Dans Araştırmaları Sunum Performanslar Serisi’nin ilki ‘Trio F5’, sadelik ve minimalizm üzerine bir araştırmaya ilgi duyan Şima Uyar ve Ezgi Türker, bu alanın öncülerinden olan Yvonne Rainer, onun yazdığı ‘No Manifesto’ ve ürettiği ‘Trio A’ işlerini incelemesiyle ortaya çıkardı.

Bu serinin ikinci çalışması ise 2019’da 100. Doğum yılı olan Merce Cunningham’a odaklanıyor. Merce Cunningham’ın 100. doğum yılına istinaden, sanatçılar, Şima Uyar ve Ezgi Türker, araştırmalarının ikinci önemli çağdaş dans figürü olarak Merce Cunningham’ı incelemeye alıyor.

Konsept ve Performans: Ezgi Türker, Şima Uyar / Mentor: Ufuk Şenel / Dağıtım – Tanıtım: Atelier Muse

***PRÖMİYER***

ZAMAN: 17 Aralık, 2019 – 17:00

MEKAN: İTÜ Elektrik – Elektronik Fakültesi Ömer Korzay Konferans Salonu, Maslak, İstanbul

SÜRE: Yaklaşık 25 dk.

KATILIM: Etkinlik ücretsizdir. Aşağıdaki link üzerinden katılımınızı belirtmenizi rica ederiz.

https://www.eventbrite.com/e/promiyer-heads-tails-sunum-performans-tickets-85259311897

***HEADS / TAILS***

Çağdaş Dans Araştırmaları – Performatif Sunumlar serisinin ikinci işi kapsamında sanatçılar Şima Uyar ve Ezgi Türker, çağdaş dans tarihinde önemli yeri olan, postmodern dansın öncülerinden Merce Cunningham’ı ve geliştirdiği koreografi üretme tekniği “rastlantısal koreografi”yi ele alıyor. ‘Heads/Tails’, hareket, video projeksiyon, ses ve prop kullanımı bileşenleri ile bir performans olarak tasarlandı. İşin bir kısmında güncel bir performans tekniği olan “Lecture-Performance (Performatif Sunum)’’ yaklaşımı kullanımı ve sahne üzerinde “rastlantısal koreografi” yöntemininin uygulamalı olarak gösterilmesiyle izleyicilere farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlanıyor.

‘Heads/Tails’, konusunun, geleneksel dansın birçok bileşenini yıkarak dans tarihinde çığır açan Cunningham’a odaklanması ile tüm dünyada kutlanan Merce Cunningham 100. doğum yılı etkinlikleri kapsamında dünyanın bu köşesinde de ele alınmasının anlamlı ve yerinde bir katma değerdir.

***SANATÇILAR***

ŞİMA UYAR

Şima Uyar (1968), İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2019 yılına kadar aynı üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde doçent öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak görev yapmaktadır.

Dansa ilk olarak 1973’te M.E.B. Olga Nuray Olcay bale kursunda başladı. M.E.B. onaylı bale sertifikasını aldı ve 1987’e kadar burada klasik bale çalışmalarına devam etti. Dans Akademik’te (Alper Bale Kursu) İstanbul Devlet Opera ve Balesi eski baş dansçılarından Emel Alper’den, klasik bale dersleri ve yine İstanbul Devlet Opera Balesi dansçılarından Haldun Yedican’dan modern dans dersleri aldı (1991-1995). Yeşil Üzümler topluluğu kurucularından Sema Güven, Mustafa Kaplan ve Ziya Azazi ile ortaklaşa çalışarak “Bütünleşmek” adlı işi üretti.

2013-2018 yılları arasında Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda modern dans çalışmalarına devam etti. Bu yıllarda, koreografilerini Nurhan Nebioğlu’nun yaptığı işlerde sahneye çıktı. 2017 yılında Mavidans’tan mezun olarak M.E.B. onaylı modern dans sertifikasını aldı; bitirme projesi olarak “Ouroboros” adlı işi üretti. 2014 yılından beri Ufuk Şenel’in çağdaş dans tekniği, doğaçlama ve koreografik araştırmalar üzerine derslerine düzenli olarak devam etmekte ve Şenel’in koreografisini yaptığı “Un vie, combien ça coute?” ve ”gaze into the void” adlı işlerinde dans etmektedir.

Modern dans çalışmaları kapsamında, Nurhan Nebioğlu’na ek olarak Ayda Zorlu, Bengi Sevim, Julia Ritter, Ayrin Ersöz, Canan Yücel Pekiçten, Serhat Kural, Melih Kıraç, Aslı Öztürk, Mihran Tomasyan ve Alper Marangoz gibi dansçılardan çağdaş dans tekniği dersleri aldı; Barış Mıhçı tarafından verilen Axis Syllabus atölyelerine katıldı. Ayrıca İstanbul’da çeşitli mekanlarda sunulan workshoplarda Yoshiko Chuma, Francisco Camacho, Leyla Postalcıoğlu, Deniz Alp, Candaş Baş, Kamola Rashidova, Melissa Ugolini gibi isimlerle çalışma fırsatı oldu.

Son olarak, Ezgi Türker işbirliğiyle “Trio F5” adlı işi üretmiştir. Trio F5, “16. Çağdaş Dans Günleri, 2019” kapsamında ODTÜ’de ve “A Corner in the World 29’ 59”, Mayıs 2019” programı kapsamında da Salt Beyoğlu’nda gösterildi. Halen Ezgi Türker ile birlikte yeni projeleri üzerinde çalışmaktadır.

EZGİ TÜRKER

Ezgi Türker (1992), Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisansı ve Central European University’de Siyaset Bilimi yüksek lisansı tamamladı. Şu an Expedia Group’da pazarlama yöneticisi olarak çalışıyor.

Performans alanında eğitimine 2008 yılında Ankara Dans Akademi’de modern dansla başladı. 2010-2016 yılları arasında Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda modern dans çalışmalarına devam etti. Bu yıllarda, koreografilerini Nurhan Nebioğlu’nun yaptığı işlerde sahneye çıktı. Mavidans’ta 2014-2015 yılları arasında Ayda Zorlu’dan street jazz dersleri aldı ve çeşitli gösterilere çıktı. 2016 yılında Mavidans’tan mezun olarak M.E.B. onaylı modern dans sertifikasını aldı. Mezuniyet projesi kapsamında “Rootless?” adlı projeyi gerçekleştirmiştir.

Modern dans çalışmaları kapsamında, Nurhan Nebioğlu dışında Ayda Zorlu, Bengi Sevim, Ayrin Ersöz, Canan Yücel Pekiçten, Aslı Öztürk, Pınar Güremek gibi dansçılardan çağdaş dans tekniği dersleri aldı. Ayrıca çeşitli mekanlarda sunulan workshoplarda Yoshiko Chuma, Leyla Postalcıoğlu, Deniz Alp, Melissa Ugolini, Alex Miklosy, Cansu Ergin ve Los Vivancos gibi isimlerle çalışma fırsatı oldu.

2015 yılından beri Ufuk Şenel’in çağdaş dans tekniği, doğaçlama ve koreografik araştırmalar ile ilgili derslerine devam etmektedir. Aynı zamanda Şenel’in koreografisini yaptığı “Un vie, combien ça coute?” ve ”gaze into the void” adlı işlerinde performansçı olarak yer almaktadır. Son olarak, Şima Uyar’la birlikte çağdaş dans tarihini dokümantasyon amacı güden serinin ilk projesi olan “Trio F5” adlı çalışmayı üretmiştir. Trio F5, “16. Çağdaş Dans Günleri, 2019” kapsamında ODTÜ’de ve “A Corner in the World 29’ 59”, Mayıs 2019” programı kapsamında da Salt Beyoğlu’nda gösterilmiştir.