Trio F5 ve Heads/Tails KOMA Sahnesi’nde

Trio F5 ve Heads/ Tails, 13 Ocak’ta KOMA Sahnesi’nde!

Atelier Muse ve sanatçılar Şima Uyar ve Ezgi Türker iş birliği içinde dünya çağdaş dans tarihinin önemli figürlerine dair bilginin yaygınlaştırılması amacıyla yaptıkları araştırmalarının sonuçları olarak sunum performanslar serisini sunuyor.

#1 – TRIO F5

Postmodern dansın öncülerinden Yvonne Rainer, 1965’te yazdığı “No Manifesto” ile dans sanatındaki gizemli havayı ortadan kaldırmak ve o ana kadar dans ile ilgili yerleşmiş klişeleri kırmak amacındaydı. Daha sonra 2008 yılında Rainer, “A Manifesto Reconsidered” başlıklı metninde önceki manifestodaki maddeleri yeniden ele aldı ve bir kısmını reddeder şekilde yeniden yazdı. Rainer’ın bile kendi manifestosunu güncellediği göz önüne alınırsa, acaba ilk yazımından elli dört yıl sonra bugünün koşullarını yansıtacak bir manifesto nasıl olurdu?

Konsept ve performans: Şima Uyar, Ezgi Türker
Mentör: Ufuk Şenel
Dağıtım ve Tanıtım: Atelier Muse

Önceki Gösterimler:
• 3. Sada Sempozyumu, Kasım 2019, Ankara
• Circuit Istanbul, Ekim 2019, İstanbul
• 29’59’’ Programı, A Corner In The World, Salt Beyoğlu, Mayıs 2019, İstanbul
• 16. ODTÜ Çağdaş Dans Günleri, Mayıs 2019, Ankara

#2 – HEADS / TAILS

Evrimsel algoritma kullanımıyla Merce Cunningham’ın rastlantısal koreografi metoduna dair bir sunum performans

*Merce Cunningham’ın 100. doğum yılına ithafen 2019’da prömiyer yaptı.

Çağdaş Dans Araştırmaları – Performatif Sunumlar serisinin ikinci işi kapsamında sanatçılar Şima Uyar ve Ezgi Türker, çağdaş dans tarihinde önemli yeri olan, postmodern dansın öncülerinden Merce Cunningham’ı ve geliştirdiği koreografi üretme tekniği “rastlantısal koreografi”yi ele alıyor. ‘Heads/Tails’, hareket, video projeksiyon, ses ve prop kullanımı bileşenleri ile bir performans olarak tasarlandı. İşin bir kısmında güncel bir performans tekniği olan “Lecture-Performance (Performatif Sunum)’’ yaklaşımı kullanımı ve sahne üzerinde “rastlantısal koreografi” yöntemininin uygulamalı olarak gösterilmesiyle izleyicilere farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlanıyor.

‘Heads/Tails’, konusunun, geleneksel dansın birçok bileşenini yıkarak dans tarihinde çığır açan Cunningham’a odaklanması ile tüm dünyada kutlanan Merce Cunningham 100. doğum yılı etkinlikleri kapsamında dünyanın bu köşesinde de ele alınmasının anlamlı ve yerinde bir katma değerdir.

Konsept ve Performans: Ezgi Türker, Şima Uyar
Mentör: Ufuk Şenel
Dağıtım – Tanıtım: Atelier Muse

Prömiyer: İTÜ Elektrik Elektornik Fakültesi, Aralık 2019, İstanbul
*Merce Cunningham 100. Doğum yılına ithafen

***PROGRAM***

TRIO F5 ; 21:30
HEADS / TAILS; 22:00

Biletler KOMA Sahnesi gişesi veya Biletix’ten alınabilir.